Sedinta extraordinara Consiliul Local Corod – 09.02.2016

Anexe-H.C.L.-scutire-majorari-73

Caiet de sarcini

H.C.L. -inchiriere spatiu

H.C.L. -privind aprobarea Procedurii de anulare a cotei de 73,3% din majorările de întârziere la plata impozitelor şi taxelor locale

H.C.L. -Privind stimularea participării în învăţământul preşcolar a copiilor provenind din familii defavorizate – Legea nr. 2482015

H.C.L.-alegerea preşedintelui de şedinţă ,pentru şedinţa extraordinară 09.02.2016

Instructiuni

Modalităţii de identificare a beneficiarilor, de soluţionare a situaţiilor identificate şi procedura de acordare a tichetelor sociale pentru grădiniţă

Comuna Corod

Este atestata documentar de la 1438 ca urmare a atribuirii de catre Ilias si Stefan-voievozi, lui Mihaila Otel Pisarul, pe langa alte domenii intinse din Moldova si Basarabia si portiunea de loc pustiu situat pe paraul Corod, luand numele de Otalesti , ulterior fiindu-i atribuite si alte denumiri ca: Sapunarii, Cobulenii, Gagesti, Movileni (adica asezarea de langa, sau din jurul celor trei movile) si in cele din urma Corod, denumire pastrata pana astazi. Aceasta denumire vine de la asezarea localitatii de-a lungul albiei paraului Corozel care, izvoraste din padurea Cernatesti de langa Fundeanu, apoi aduna afluentii: Nicorita, Burdusanu, Taplau, paraul Morii precum si apa catorva iazuri si izvoare, traversand spre sud- vest localitatile componente comunei: Bratulesti, Blinzi si Carapcesti.